4 maja kościół wspomina św. Floriana.  Świę­ty Flo­rian jest czczo­ny ja­ko pa­tron stra­ża­ków, ko­mi­nia­rzy, pi­wo­wa­rów, bed­na­rzy, garn­ca­rzy, ko­wa­li, my­dla­rzy i hut­ni­ków, opie­kun po­ra­nio­nych pod­czas pożaru. Wzy­wa­ny w przy­pad­ku su­szy, nie­uro­dza­ju i nie­po­go­dy. Jest wzo­rem dla wszyst­kich tych, któ­rzy wy­peł­nia­jąc przy­ka­za­nie mi­ło­ści, słu­żą po­mo­cą bliź­nim. O wsta­wien­nic­two i po­moc pro­szą Go lu­dzie za­gro­że­ni woj­ną, po­ża­rem, po­wo­dzią, ska­że­niem śro­do­wi­ska na­tu­ral­ne­go.

       Święty Florian to jedna z najważniejszych postaci w historii Kościoła katolickiego, znany przede wszystkim jako patron strażaków. Urodzony w III wieku, był rzymskim żołnierzem, który oddał życie za wiarę chrześcijańską. Jego męczeństwo i poświęcenie sprawiły, że stał się symbolem odwagi i ochrony przed niebezpieczeństwami, zwłaszcza ogniem. Życie świętego Floriana jest pełne ciekawych wydarzeń i legend, które przetrwały do dziś. Jego kult rozprzestrzenił się na cały świat, a w Polsce jest szczególnie ceniony. Wiele kościołów i kaplic nosi jego imię, a strażacy uważają go za swojego opiekuna.

       Nauka  świętego Floriana obejmowała  łacinę, filozofię i podstawy wojskowości. Jego rodzice dbali o to, by miał solidne podstawy do przyszłej kariery. W wieku 20 lat wstąpił do armii rzymskiej, gdzie szybko awansował dzięki swojej odwadze i umiejętnościom. Jako żołnierz, święty Florian był znany z lojalności i uczciwości. W 304 roku, podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana, święty Florian został aresztowany. Oskarżono go o odmowę złożenia ofiary rzymskim bogom. Mimo prób przekonania go do wyrzeczenia się wiary, pozostał nieugięty. Został poddany torturom, w tym biczowaniu i przypalaniu ogniem. Ostatecznie został utopiony w rzece Enns z kamieniem młyńskim u szyi. Jego ciało zostało odnalezione przez chrześcijan i pochowane z honorami. Jego wiara chrześcijańska nie była tajemnicą, co w końcu doprowadziło do konfliktu z przełożonymi.

        Jednym z najsłynniejszych cudów przypisywanych świętemu Florianowi jest ugaszenie pożaru za pomocą modlitwy. Według legendy, gdy modlił się nad płonącym domem, ogień nagle zniknął. To wydarzenie stało się podstawą jego patronatu nad strażakami. Inna legenda mówi, że woda z rzeki, w której został utopiony, miała uzdrawiającą moc. Miejscowi wierzyli, że dotknięcie tej wody przynosi ulgę w chorobach. Te opowieści przyczyniły się do rozprzestrzenienia kultu świętego Floriana w całej Europie.

        Dziś święty Florian jest obecny w strażackich kapliczkach i na sztandarach. Jego wizerunek przypomina o odwadze i poświęceniu, które są nieodłącznymi cechami strażaków. To właśnie dlatego jego kult wciąż jest tak żywy wśród służb ratowniczych.

     Pierwsze jednostki pożarnicze, będące prekursorami OSP, powstały w Polsce w pierwszej połowie XIX wieku. Najstarsza OSP w Polsce, założona w 1801 roku w Śremie, działała w zaborze pruskim. W Królestwie Polskim pierwsza ochotnicza straż została utworzona w 1864 roku w Kaliszu. Po odzyskaniu niepodległości w 1921 roku, zorganizowano Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W 1949 roku związek został rozwiązany, a następnie reaktywowany w 1956 roku. W 1992 roku zmienił nazwę na Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

 

          4 maja 2025 r. o godz. 11:00 na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędą się Centralne Obchody Dnia Strażaka oraz promocja na pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej. To wyjątkowy dzień i wyjątkowa uroczystość dla braci strażackiej, na którą zapraszają: komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni oraz prezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh Waldemar Pawlak.

          W gminie Małdyty strażacy ochotnicy mają swoje, przez lata ugruntowane, miejsce w społeczności naszych mieszkańców. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Małdytach tworzy sześć jednostek na terenie gminy. OSP w gminie Małdyty zrzesza 207 członków, w tym gronie jest czterdzieści pań. Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej w bezpośrednich działaniach ratowniczo-gaśniczych mogą brać osoby pełnoletnie i posiadające właściwe przeszkolenie. Takich osób jest dziewięćdziesiąt dwie. Trzy jednostki są włączone w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy: OSP Małdyty, OSP Wielki Dwór, OSP Jarnołtowo.  Pozostałe trzy jednostki to: OSP Szymonowo, OSP Zajezierze, OSP Koszajny. Mimo, że nie należą do KSR-G to uczestniczą w wielu akcjach wspierając inne jednostki w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych.  Wszystkie jednostki prowadzą młodzieżowe drużyny pożarnicze, które są swoistą kuźnią kadr, z której biorą się kolejni druhowie. Oprócz szkolenia strażackiego w tych drużynach, kształtuje się też charaktery i postawy prospołeczne, co jest niepodważalną inwestycją w prawidłowe wychowanie młodzieży. Wszystkie te informacje i wiele innych znajdziecie Państwo poniżej w sprawozdaniu rocznym  Komendanta Gminnego OSP w gminie Małdyty, które publikujemy poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z nim bo to uzmysławia co robią ci ludzie poza swoimi codziennymi obowiązkami.

        Drogie druhny i druhowie, jako Ruch Społeczny Mieszkańcy Gminy Małdyty w imieniu własnym, ale sądzimy że nie tylko, w Dniu Strażaka chcieliśmy złożyć Wam najszczersze podziękowania za Waszą służbę dla społeczności gminy Małdyty. Doceniamy to co robicie, często z narażeniem życia i zdrowia. Niesienie pomocy innemu człowiekowi, działanie w obronie życia i mienia świadczy o głębokich pokładach empatii drzemiących w Waszych sercach. Wieloletnia tradycja służby jest dowodem na istnienie naturalnej potrzeby pomagania drugiemu człowiekowi, co wpisuje się w ideę humanizmu. Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z Waszej działalności w sytuacji tragedii życiowej i dopiero wtedy zaczyna rozumieć, że są na świecie tacy, którzy na dźwięk syreny lub SMS-a alarmowego,  ruszają aby nieść pomoc. Życzymy wam wiele satysfakcji z pełnionych obowiązków. Wierzymy, że będziecie za swoje poświęcenie doceniani przez wszystkich i obdarzani za to należnym szacunkiem. To Wasze wyrzeczenia tworzą etos strażaka w społecznej świadomości  i  to Wy budujecie wizerunek OSP. Za to wszystko należą się Wam gratulacje i podziękowania  w Dniu Strażaka. Dlatego jeszcze raz dziękujemy i wyrażamy nadzieję, że nic i nikt nie sprowadzi Was z tej drogi bo jak nie Wy to kto pobiegnie gasić i ratować.

 

Tekst jest kompilacją fragmentów publikacji internetowych oraz naszych przemyśleń i odczuć związanych z Waszą służbą.